Międzynarodowe seminarium „The others is us”

Międzynarodowe seminarium „The others is us”

Wszystkie przepisy i rozporządzenia UE odnoszą się bezpośrednio do potrzeby równego traktowania i prowadzenia polityki antydyskryminacyjnej na polu orientacji seksualnej oraz tożsamości płciowej. Mimo tego dyskryminacja i nierówne traktowanie są wciąż obecne w życiu społeczności LGBT+.

 

Wyniki badań pokazują, że to właśnie uczniowie i uczennice są najbardziej narażone na dyskryminację oraz przemoc rówieśniczą. Deklaracje polityczne, choć ważne, są niewystarczające. Aby były skuteczne, powinny być połączone z działaniami edukacyjnymi podnoszącymi świadomość jak zwalczać te zjawiska w środowisku szkolnym.

 

Projekt “The othersisus” był międzynarodowym seminarium zapewniającym przestrzeń dialogu dla przedstawicieli i przedstawicielek grona pedagogicznego, pracowników NGO, aktywistów i aktywistek oraz psychologów i psycholożek. Dialogu dotyczącego edukacji szkolnej i włączania w nią potrzeb uczniów i uczennic ze społeczność LGBT+.

 

W projekcie wzięło udział 20 osób reprezentujących Hiszpanię, Portugalię, Polskę, Rumunię, Słowację, Włochy, Cypr. W trakcie wspólnej pracy osoby uczestniczące m.in. podzieliły się dobrymi przykładami na prowadzenie działań edukacyjnych dotyczących tematyki LGBT+ dla młodzieży w ich krajach, poznały kontekst działań antydyskryminacyjnych w każdym z krajów partnerskich, poznały możliwości realizowania projektów antydyskryminacyjnych m.in. w ramach programu Erasmus+. W trakcie seminarium odbyło się spotkanie z przedstawicielami społeczności lokalnej – podczas debaty w Centrum Dialogu im. Marka Edelmanaoraz spotkanie z przedstawicielami KDO ds. równości i przeciwdziałania dyskryminacji przy UMŁ.

 

Seminarium miało miejsce w Łodzi w dniach 13 – 18 czerwca 2016

SimpleViewer wymaga JavaScript i Flash Player'a. Pobierz Flash Playar'a

 

Projekt finansowany w ramach programu Erasmus+.