Słowiańska Inspiracja

Słowiańska Inspiracja

Okres realizacji: listopad 2011 - wrzesień 2012.
 
Świat Słowian, świat naszych przodków, wciąż tajemniczy, nie do końca poznany, świat sprzed 1000 lat. Chcesz przenieść się w czasie? Spróbować swoich sił w podstawowych obowiązkach domowych, które wykonywali nasi przodkowie? Przy okazji zdobyć praktyczną wiedzę o tych czasach?
 
Zapraszamy na warsztaty:
  • Wczesnośredniowieczny szyk*  - listopad 2011 - październik 2012 (realizacja w sali)
  • Wczesnośredniowieczny szpan* - październik 2011 - marzec 2012 (realizacja w sali)
  • Wczesnośredniowieczny smak* - kwiecień 2012 - wrzesień 2012 (realizacja na podwórku, przestrzeni miejskiej)
  • Wczesnośredniowieczna gust* - listopad 2011 - wrzesień 2012 (realizacja w sali, przestrzeni miejskiej)

 

 

  • Wczesnośredniowieczny smak - Uczestnicy będą przygotowywać wczesnośredniowieczne potrawy dawnym sposobem i przy użyciu replik dawnych naczyń (kociołek, słowiańska patelnia, drewniane miski i łyżki). Dowiedzą się, jakie rośliny, produkty i przyprawy były używane w historycznej kuchni i zobaczą różnicę między tym co jemy obecnie, a tym co jedzono dawniej. Przekonają się , że wbrew pozorom dawne potrawy były nie tylko zdrowsze niż obecnie, ale również smaczne. Na koniec warsztatu przewidujemy wspólną wczesnośredniowieczną ucztę.

 

  • Wczesnośredniowieczny szyk - Uczestnicy zobaczą, jak ubierali się Słowianie. Dowiedzą się z jakich materiałów szyto ubrania, jakie były kroje oraz zasady, jakimi kierowano się w wyborze stroju. Poznają różnice w sposobie ubierania się ludności z różnych regionów. Będą mogli zaprojektować i uszyć wczesnośredniowieczny strój, bądź ufarbować tkaninę przy pomocy dostępnych dawniej barwników.

 

  • Wczesnośredniowieczny szpan - Uczestnicy będą mieli możliwość obejrzenia wczesnośredniowiecznych strojów i biżuterii. Zobacza˛ repliki dawnej biżuterii. Zapoznają się z bogatym zdobnictwem wczesnośredniowiecznym, które było wspólne, a częściowo swoiste dla każdego regionu. Będą wykonywać biżuterię oraz elementy ozdobne stroju z modeliny na wzór dawnych.

 

  • Wczesnośredniowieczny gust - Uczestnicy poznają sposoby ozdabiania ubioru. Metody tkania krajek i wczesnośredniowiecznego haftu. Zobaczą wykonane krajki i spróbują zaprojektować i wykonać własną. Zapoznają się z bogatym zdobnictwem wczesnośredniowiecznym, które było
    częściowo wspólne, a częściowo swoiste dla każdego regionu.

 

 

Chcesz wiedzieć więcej zapraszmy na: www.slowianskainspiracja.blogspot.com lub mailowo Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

 

Pomysłodawcami oraz realizatorami tej  inicjatywy młodzieżowej są członkowie grupy rekonstrukcji historycznej GRH "Leśny Witeź".

 

Projekt zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej w ramach programu "Młodzież w działaniu" - Akcja 1.2.