Wizyta Włoskiego partnera w projekcie Nie Peniaj! Zmieniaj!
Wizyta Włoskiego partnera w projekcie Nie Peniaj! Zmieniaj!
z Treviso. Gianandrea Salvestrin i Monica Saba przyjechali do Łodzi w czwartek (27.02) po południu gdzie czekała na nich powitalna kolacja w siedzibie Fundacji, ośrodku 3Piętra. Poczęstunek dla gości oraz prezentacja na temat organizacji i odbywających się w ramach jej działalności wydarzeń zostały przygotowane przez wolontariuszy europejskich.
Piątek był dniem oficjalnych spotkań z partnerami, dlatego też goście odwiedzili Gimnazjum
w Nowosolnej, gdzie spotkali się z nauczycielami, uczniami jak i władzami oświatowymi z gminy Nowosolna. Odwiedzono także szkole podstawową w Lipinach, gdzie znajduje się nowa hala sportowa wybudowana dzięki dotacji z Ministerstwa Edukacji i Sportu. Ostatnim punktem była wizyta w Gminno Parkowym Centrum Kultury i Ekologii w Plichtowie. Po lunchu zaplanowana była wizyta w Urzędzie Miasta Łodzi w Biurze Partycypacji Społecznej. Tematem spotkania była polityka młodzieżowa miast partnerskich w projekcie (Treviso i Łodzi). Przedstawiono podejścia i działania każdej z instytucji, wymieniono zarówno dobre praktyki, jak i wyzwania i pomysły na przyszłość. Dzięki uprzejmości Biura w spotkaniu uczestniczyli tez członkowie Młodzieżowej Rady Miasta łodzi, którzy przedstawili swoje działania i udział w tworzeniu tejże polityki. Po prezentacjach został także czas na dyskusję, pytania i wyjaśnienia. Popołudniu został czas na omówienie szczegółów projektu między organizacjami partnerskimi – Serviro i Fundacją „Instytut Działań Twórczych”.
Spacer szlakiem łódzkich murali rozpoczął sobotnie zwiedzanie Łodzi. Tego dnia nasi goście mieli okazje zobaczyć Łódź i dowiedzieć się więcej o jego historii. Po przejściu ulicy Piotrkowskiej, zobaczyli centrum handlowo – rozrywkowe Manufaktura, jako przykład inwestycji i zagospodarowania starych budynków pofabrycznych. Po lunchu na ulicy Piotrkowskiej przeniesiono się w drugi koniec Łodzi zwany Księżym Młynem, gdzie była okazja zobaczyć odrestaurowane, także pofabryczne, budynki Łódzkiej Strefy Ekonomicznej, do dziś zamieszkałe domy pracowników fabryk Sheiblera i Grohmana, jak i nowoczesne lofty stworzone w pofabrycznych wnętrzach. Po tych atrakcjach nastąpił czas wolny, a już o 18.00 na naszych gości czekała kameralna kolacja przygotowana w Przestrzeni Kultur Alternatywnych, gdzie na żywo można było się przekonać jak tworzy się oddolna inicjatywę, miejsce tworzone przez młodzież dla niej samej, miejsce, adekwatne do aktualnych potrzeb tejże młodzieży. Kolację, jak i odbywającą się równocześnie dyskusje na temat oddolnych inicjatyw, zakończył koncert muzyki reggae.
W niedziele nasi goście wrócili do Włoch.