Fabryka Równości i Fundacja IDT zapraszają na spotkanie
Fabryka Równości i Fundacja IDT zapraszają na spotkanie
Colette jaka jest każdy widzi. Jej niepoprawność, dzikość, wyzwolenie i skandaliczność określają jej byt od zawsze - jako pisarki i jako artystki. A mimo tego "ta straszna Colette" wciąż wymyka się prostym klasyfikacjom. Lesbijka, poliamorystka, feministyczna intelektualistka? A może po prostu celebrytka na miarę epoki? Wyzwolona czy zniewolona? Wyzwalająca czy zniewalająca? Diva, czy raczej... dziwna? Jakie było jej podejście do kobiecej (niehetero)seksualności i jak to się ma do współczesnych teorii? Czy na pewno była tak ekspresyjna i ekspozycyjna, jak zwykło się sądzić? To właśnie na tym polega skandal? A może istota kryje się pod tym-co-skandaliczne? Czy "czyste" kryje "nieczyste", czy może na odwrót? A może się przenikają?
Jakie perwersyjne figury odsłania to frapujące pisarstwo, a jakie ukrywa? Jak odnosi się do ówczesnego życia z "lewego brzegu", jak portretuje jego figury i "figurantki"? Co na to Natalie Clifford Barney? Za co wielbi Colette Julia Kristeva i co na ten temat sądzi Maria Janion?
Na spotkaniu przyjrzymy się mniej i bardziej autobiograficznym narracjom Colette i prześledzimy ich bardziej i mniej oczywiste perwersje.
Dokładniej zajmiemy się fragmentami jej słynnej książki "Czyste i nieczyste".
Spotkanie będzie też promocją najnowszej biografii artystki.
Poprowadzi je Marta Konarzewska (1977) – polonistka, krytyczka literacka, teoretyczka queer. Pracuje nad doktoratem o polskiej literaturze feministycznej. Autorka głośnego tekstu Jestem nauczycielką i jestem lesbijką w „Gazecie Wyborczej”. Organizatorka manif, parad i wieców mniejszościowych. Wicenaczelna lesbijsko-feministycznego magazynu „Furia”. Żiżkofilka.
źródło – krytykapolityczna.pl